Cíl

Cílem festivalu je zábavným nenuceným způsobem vzbudit zájem veřejnosti o témata udržitelného rozvoje, která mají vliv na každodenní životy lidí, přimět k zamyšlení a inspirovat ke změně chování ve vztahu k prostředí, ve kterém žijí.

Filmová nabídka

Festival divákům přináší ty nejlepší filmy, které se na světové scéně dokumentaristiky za poslední rok a půl urodily. Ve festivalové soutěži prvního českého ročníku soutěžilo v sedmi kategoriích 81 filmů z 23 zemí a 6 kontinentů. Představují rozmanitá témata: ukazují krásu a bohatost přírody z celého světa, obeznamují s nejnovějšími vědeckými poznatky, upozorňují na závažné problémy lokálního i globálního rozsahu, ale vypráví i příběhy se šťastným koncem, kdy se díky mezilidské spolupráci, dobrému nápadu nebo moderním technologiím podařilo vyřešit ekologický problém. Ze soutěžních snímků vybírá vítěze pětičlenná mezinárodní porota, které v roce 2016 předsedal česko-americký dobrodruh a režisér Steve Lichtag.

Doprovodný program

Ekotopfilm ovšem není pouze o filmech, ale nabízí i bohatý doprovodný program v podobě besed s filmovými tvůrci z Česka i zahraničí a přednášek s významnými osobnostmi na zajímavá aktuální témata. Festival tak vytváří prostor pro diskuzi a výměnu názorů. První ročník přinesl například besedu s bývalým ředitelem Microsoft Europe Janem Mühlfeitem o odemykání dětského potenciálu či přednášku ekonoma a filosofa Tomáše Sedláčka o budoucím vývoji naší společnosti. Nechybí ovšem ani kreativní workshopy, ve kterých můžou návštěvníci aktivně přiložit ruku k dílu – například vytvářet nové užitečné předměty z použitých materiálů.

Junior festival

Na festivalu se nenudí ani mladší diváci. Cílem Ekotopfilmu je ovlivňovat DNA mladé generace a vzdělávat v oblasti životního prostředí, nedílnou součástí je proto i Junior festival pro školáky základních a středních škol. Přináší jim filmový i doprovodný program šitý na míru jejich věku. Kromě zhlédnutí krátkých zábavných filmů si mohou zasoutěžit v interaktivním workshopu na aktuální ekologické téma, ve kterém použijí své vědomosti stejně tak jako postřeh a rychlost.

Festivalová tour

Životní prostředí je téma, které se dotýká každého z nás. I z toho důvodu se festival nekoná pouze v hlavním městě, ale po skončení říjnového festivalu v Praze až do května následujícího roku navštíví dalších 50 krajských a okresních měst po celé České republice. Divákům přiváží vítězné filmy festivalové soutěže i řadu besed a přednášek, které se často soustředí na téma aktuální pro daný region. A nechybí ani Junior festival pro školáky, na který se může přihlásit každá škola.