STEVE LICHTAG
předseda poroty

Filmař, producent, první předseda Mezinárodní poroty Ekotopfilm CZ. Potápí se se žraloky, miluje podmořský svět a točí úspěšné přírodovědné filmy s mezinárodním ohlasem. Jeho snímky získaly více než 80 ocenění po celém světě. Mezi ty nejznámější a nejúspěšnější patří Dobrodružství oceánů: Carcharias – Velký bílý, Tanec modrých andělů (2004), Prapodivný svět (2006), Poslední lovci (2010). Jeho posledním dílem je 3D rodinný snímek Aldabra: Byl jednou jeden ostrov (2014)

Je prezidentem nadace CRYSTAL PLANET, zaměřené na ochranu podvodní flory a fauny a ředitelem Mezinárodního filmového festivalu Voda – moře – oceány. 

BRUCE BUCKLIN 
Vystudoval experimentální psychologii na The George Washington Univerzitě v USA. Pracoval pro Ministerstvo obrany a Ministerstvo spravedlnosti USA. Od roku 1999 do 2007 byl ředitelem prestižní filmové soutěže CINE Golden Eagle Film & Video. V roce 2001 se stal členem Mezinárodní poroty slovenského festivalu Ekotopfilm a od roku 2006 jí předsedá. Zasedal i v porotě prvního ročníku festivalu Ekotopfilm v Česku. 

JOANNA JEDRUSIK
Polská umělkyně a členka Spolku polských výtvarníků. Věnuje se ateliérové malbě, navrhování knižních obálek a psaní textů o umění a filmu. Má za sebou 13 samostatných výstav v Polsku, Německu, Austrálii a České republice. Na Slezské univerzitě, kde sama absolvovala obor olejová malba, vyučovala dějiny umění a v kanadském centru umění Edmonton v Albertě olejomalbu. Je autorkou scénáře a spolurežisérkou hraného filmu Kruhy na vodě.

HALIM HOSNY
Německý novinář a reportér německé televizní stanice ZDF. Reportér a zpravodajec z válečných a krizových lokalit, zejména v Turecku, Íránu a Afghánistánu. Do roku 2012 působil jako zahraniční korespondent z Istanbulu, v současnosti se věnuje aktuálním událostem. Natočil dva filmy o německých přistěhovalcích a na festivalu Ekotopfilm představí svůj film ZDF: Špinavé zlato o zlatnickém průmyslu ve Švýcarsku.

PAVOL BARABÁŠ
Režisér, scénárista, kameraman a majitel K2 studia. Kromě tvorby televizních reklam a propagačních filmů, je autorem široké škály oceněných přírodopisných filmů s tematikou života lidí v extrémních podmínkách. 
Má za sebou několik objevných expedicí, dobyl Severní i Jižní pól, žil s domorodými kmeny v Africe i Papuy Nové Guineje a přešel nejnáročnější kaňony a pohoří světa.  Za svých 35 filmů o postoji člověka k planetě Zemi získal více než 300 ocenění po celém světe. Mezinárodní aliance horských filmů mu udělila prestižní cenu GRAND PRIX za světový přínos a kameramanskou práci v dokumentárním filmu s vysokohorskou, horolezeckou a objevitelskou tematikou v extrémních částech světa.