Dubnovou tour odstartujeme v Pardubickém kraji. S oceněnými dokumenty o udržitelnosti života na Zemi a besedou celosvětové organizace pro ochranu moří a oceánů Sea Shepherd zavítáme 3. a 4.4. do Pardubic a 6.4. do Chrudimi.

V České republice sice moře ani oceán nemáme, přesto je jejich ochrana důležitá i pro nás. Proč? Odpověď nám na pondělní besedě v Pardubicích podá zakladatel české pobočky organizace Sea Shepherd Martin Švadlenka, na které představí poslání této celosvětové organizace a poradí, jak se ve svém každodenním životě můžeme do ochrany životního prostředí zapojit i my.

,,Nadešel čas, kdy se musíme postavit za zachování planety a festivalu Ekotopfilm se daří oslovit veřejnost ekologickými tématy. Nedělá to žádným povídáním okolo, ale prostřednictvím filmů a besed ukazuje regionální i celosvětové nejpalčivější problémy,“ vysvětluje Martin Švadlenka, proč organizace Sea Shepherd navázala s festivalem spolupráci.

,,Ekotopfilm je přímá akce na filmovém plátně,“ hodnotí Švadlenka.

A co vás na festivalu čeká z filmové nabídky?

Tématikou podmořského světa se zabývá snímek Vedlejší úlovek, který v pouhých 2 minutách naprosto výstižně vysvětlí, s jakými problémy se moře a oceány nejvíce potýkají.

Za podívanou také stojí cenami ověnčený Yellowstone, který přináší neuvěřitelné a technicky dokonalé záběry překrásné krajiny, divoce žijících zvířat a činných gejzírů z nejstaršího národního parku Ameriky. Díky cenami ověnčeném filmu, který navíc doprovází skvělá hudba, budete mít pocit, že se tam právě nacházíte.

Nevěříte, že ze zbytků jídla, které vyhodíme, je možné uvařit hotové delikatesy? Vaření z odpadu jako zábavnou lifestylovou záležitost prezentuje sympaťák David ve filmu Vaření z odpadu. Stačí mu k tomu nahlédnout do lednic v domácnostech a předělat popelnici na stylový pojízdný bufet. Tento film je delikátní zážitek.

Zážitek nabídne i výlet za exotickými tvory nikoli do divočiny, ale přímo do našeho těla ve filmu Lidské tělo: mikroskopické safari. Jsou jich miliony a na jejich existenci závisí náš život!

Žijete v Pardubicích nebo Chrudimi, nebo tam máte cestu? Pak určitě nezmeškejte filmy a přednášky Ekotopfilmu!

Kompletní program festivalu najdete zde:

Palác Atrium v Pardubicích 3. a 4. dubna od 16:00

Městské kino Chrudim 6. dubna od 16:00