Druhý ročník Mezinárodního filmového festivalu Ekotopfilm odstartuje 6. října v pražské Městské knihovně letos pod novým názvem Příběhy Země.

 

„Náš nový název Příběhy Země lépe vyjadřuje myšlenku festivalu. Tou je spojení filmu, zábavy a poznání pro lidi, kterým není lhostejný svět, ve kterém žijeme. Příběhy Země jsou o nás lidech. My všichni jsme totiž součástí těchto příběhů a my určujeme, jestli jejich konec dopadne dobře,“ vysvětlil změnu názvu zakladatel a ředitel festivalu František Štefan.

 

Festival začne stejně jako loni prestižním soutěžním festivalem a poté se uskuteční v dalších městech. Do dubna příštího roku jich bude 40. Nezapomeňte se podívat, kde se bude konat ve vaší blízkosti. Kdy a Kde

Čekají na vás dokumentární filmy z celého světa, odborné přednášky, besedy s filmovými tvůrci a osobnostmi, zábavné akce, workshopy, koncerty a výstavy. Nebude chybět ani program pro rodiny s dětmi.

Do mezinárodní soutěže festivalu filmoví tvůrci přihlásili téměř 900 snímků z více než osmi desítek zemí světa. Soutěžit se bude v sedmi kategoriích, kam předvýběrová komise pošle jen přibližně 80 nejlepších snímků, které bude hodnotit mezinárodní porota. Do hodnocení se letos budou moci zapojit i samotní návštěvníci. Cenou pro vítěze bude i finanční ohodnocení.

Čestné funkce prezidenta festivalu Příběhy Země se zhostí filmař Steve Lichtag. Mým přáním je, aby se tento festival dostal do celosvětového povědomí, aby ho rádi navštěvovali zajímaví hosté, ale hlavně aby si ho lidé všech věkových kategorií oblíbili a pochopili, jaké hodnoty jim přináší,“ říká čestný prezident.“ Festival je nadějí, aby si lidé uvědomili, kam kráčí a jak naše planeta vypadá. Televize se zaměřují na komerci a příliš této myšlence nepomáhají. Proto potřebujeme akce, jakou je Příběhy Země,“ dodává známý dokumentarista, jehož snímek Tanec modrých andělů přispěl ke vstupu České republiky do Mezinárodní velrybářské komise a jeho další film Prapodivný svět pomohl k přípravě nového znění zákona v otázce používání elektrického proudu při lovu ryb.

Na místo předsedy mezinárodní poroty letos zasedne Michael Havas, novozélandský režisér s českým původem, který napsal, zrežíroval a produkoval přes 60 snímků. „Věřím, že pokud festival dostojí svému novému názvu, zařadí se mezi známé světové festivaly,“ komentuje nový název Příběhy země.

Více na nových stránkách festivalu www.pribehyzeme.cz.